karışık bilgiler ve konular

Efendim lütfen bu bilgileri dostlarınızla ve ihtiyaclıları ile paylaşın, bunlar küçük şeylerdir ama ihtiyaçlının yanında değeri büyüktür. öğreniniz ve öğretiniz halka ayırt etmeden hizmet Hakka hizmettir

 

İLACSIZ PRATİK TEDAVİLER

 

TIRNAK BATMASI:"Şayet ellerinizden veya ayaklarınızdan tırnağınızı kestikten sonra bir tırnak batması olursa tabi bu birkaç gün sonra meydana gelir ve dayanılması güç ağrılar yapar düzelmesse en sonunda doktora tırnağınızı söktürmeye kadar gider fakat bunun çok kolay ve basit çaresi  var. Tırnağınız batmaya ve hafif ağrımaya başladığında ağrıyan (yani ete batan tırnağı) tırnağın ortasını biraz törpülemek yeterlidir ikinci gün yavaş yavaş ağrısı gecer üçüncü dördüncü gün hesi gecer.ve batma   kendiliğinden gecer.

 

SİGİLLERİ YOK ETMEK" Parmaklarda ve ellerin üzerlerinde görülen sigilleri yok etmek için ilk önce sigilin üzerini hanımların kullandığı şeffaf oje ile iyice sürerek bir kat yapın sonra üzerini bantlayın ve bir hafta ongün kadar elinizin o bölümünü suya sokmayın on gün sonra ya sigilden eser kalmaz veya ellerinizi yıkarken bir iki gün sonra kendiliğinden yok olur .bundaki dikkat edilmesi gereken en önemli şey o sigile hava aldırtmamak ve suya sokmamak.

 

GÖZDEKİ İT TİRSEYİ YOK ETMEK:"Göz kapaklarının ve kirpiklerin arasından cıkan ciban şeklindeki bir oluşum bunu yok etmek için göz kapağınızda hafif ağrı meydana gelir gelmez bir sarımsağın irice bir tanesini soyduktan sonra o sarımsak tanesini ikiye piçakla bölünür hafifce sıkılarak gevşetilir ve sonra ağrı yapan göz kapağımıza sürülür beş altı defa ve cıkacak olan it tirseyi kendiliğinden yok olur  bunda dikkat edilmesi gereken husus ağrımaya başladığında hemen yapmaktır.

 

BİTKİSEL İLAÇLAR

1)Tıbbi adı Atkuyruğu olan ve halk arasında kırkkilit otu tabir edilen bitkinin kurusu ve bilhassa kökleri hemorroid (Basur) hastalığında etkilidir.

Ortalama 100 gr miktarında ot 1 kg su içinde kaynatılır.Koyu çay kıvamında süzülür.Soğutulur.Çay bardağı ile sabahları içilir.Netice almak için en az bir haftalık kür yapmak lazımdır.İçimde buruksu lezzeti tatlandırıcılar ile giderebiliriz.

 

2)Böbrek taşları veya kum olayı:
2 adet orta boy siyah turp,yıkanır,rendelenir ve 1 kg süt içinde kaynatılır ve süzülür.Süzülen 3 bardak sıvı sabahları içilir.Ayrışan posa salata gibi yenir.1 haftalık kür yapılmalıdır.Bilhassa küçük kumların düşmesi işini kolaylaştırır.

 

3)Kronik mide asididesi veya Ülser;
Bir zeytin tanesi büyüklüğüne gelmiş ceviz meyveleri (40 adet) toplanır.Zeytin yağı içinde bir ay süre ile bekletilir.Sonra günde bir adet yutulur.Tıben hiç bir zararı yoktur.Asidilenin azaldığı veye ülser yarasının iyileşmeye döndüğü,rahatlama ile anlaşılır.

 

4)Polen;Çiçek tozu poleni;Bilhassa en makbülü ıhlamur polenidir.
Ortalama dolu bir çay kaşığı polae 1 gr civarındadır.Balın hammaddesi olan polen B komplex vitamin ile protein bakımından ve şeker bakımından çok zengin bir gıda olup mide ve barsak rahatsızlıklarında,tedaviye cevap vermeyen iç fistüllerin tedavisinde,iştahsız ve dengesiz beslenen çocuklarda çok iyi bir uyarıcı ve besleyici gıdadır.
Polen ortalama aylık kür yapılarak alınır.Ancak polenin üzerinde (çiçek tozu) çok kuvvetli bir kitin tabakası mevcut olduğundan polen alınırken dikkat edilecek şey bu kitin tabakasının yumuşatılmaı ve mide asididesi ile vucuda yarar hale getirilmesidir.Bunun için her gün 1 gr civarında alınması gerekli olan polen sabahları 20-25 derecedeki süt veya çay içinde 10-15 dakika tutularak kitinin yumuşaması temin edilir ve bilahere içilerek kolayca sindirilebilir.

 

5)İç yaralar veya ülser tedavisinde ucuz tatbikat;
Yaraların iyileşmesini hızlandıran C vitamini en çok lahana ve kerevizde bulunur.Mide asididesi fazlalığı veya ülser başlangıcı olaylarında her bir bardak lahana+kereviz suyu (meyve sıkma makinası ile) içilir.1 hafta devam edilir.Çok miktarda S (kükürt) de ihtiva ettiği için çok gaz olur.Ancak kükürt zehirlenmesi olmaması için 1 hafta 10 gün tatbikata ara verilir.Sonra tekrar bir haftakıl kür uygulanabilir.İyi netice alınacağı kanaatindeyim.

 

6)Gribal enfeksiyonlarda,Ağız ve yutak dezenfeksiyonu,vücudun mukavemetini arttırmak ve expektan (balgam sökücü) özelliğinden yararlanmak için bol limonlu ıhlamur çayı;bol limonlu ada çayı,bol limonlu nane çayı özellikle tavsiye edilir.

 

7)Pelin otu:
İçimi acıdır.Gerektiğinde tatlandırıcılar ile tatlandırılabilir.Sabahları sıcak su içinde çayı çıkarılarak aç karnına alınır.Bazı parazitleri (iç) düşürdüğü sanılmaktadır.Kişilerin direncini arttırır.Sağlık kazandırır.

 

8)Ada soğanı;(Belladon soğanı)
Tabii olarak Atropa Balodma ihtiva eder.Parasimpaticobiliktir.Yani parasimpatik (otonom) sinir sisteminin etkisini azaltıp Simpatik sinir sisteminin uyarıcısıdır.Yakıcı özelliği vardır.Sürülen yerde çok çabuk kızartı ve yanma meydana getirir.O bölgedeki kılcal kan dolaşımını arttırır.Bilhassa eklem ağrılarında faydası olduğu söylenir.Ancak yaşlılar ve kalp hastalarında kullanılması sakıncalıdır.

 

9)Her çeşit arı-böcek-akrep sokmalarında;O bölgeye amonyaktatbik edilmesi hem acıyı hafifletip yok eder,hem de zehirin antidotu görevini görür.Eğer bulunamassa ve bakir bir bölgede ise ilk akla gelecek şey o kişinin idrarıdır.İhtiva ettiği amonyakta tam olmasa bile ona yakın işlem görür.

 

10)Kırmızı soğan
İhtiva ettiği Mg maddesi nedeni ile damar serliği şikayeti olanlara tavsiye edilir.Yenmesi kolay,acı değildir.Lezzetlidirde.

 

11)Havuç
A vitamini bakımından çok zengindir.Bu nedenle görme bozukluğu olanlar,gece iyi göremeyenler için tavsiye edilir.Aynı zamanda epital doku (deri) ve mukozaların koruyucu vitaminidir.

 

12)Sarımsak
Tansiyon regülatörüdür.Yüksek tansiyondan şikayeti olanlar öğünde 1-2 diş sarımsak yutarak çok faydasını görürler.

 

13)Düşük tansiyonu olup sık sık göz kararması geçiren,başı dönen kişiler sık sık,tuzlu ayran içerek bu aksaklıkları giderebilirler.

 

14)Yoğut ve ayran ömrü uzatan,mide barsak florasını düzenleyen protein ve C vitamini kaynağıdır.Yenmesinin alışkanlık haline gelmesi sağlıklı yaşam ve beslenmenin işaretidir.